• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Krusa viktorija (Victoria cruziana) šonakt uzziedēja, bet…

|27.07.2018|

Vakarā izskatījās, ka viktorijas ziedpumpurs, par ko rakstījām vakar, mazliet tā kā paveras. Vairākkārt nācām pārbaudīt, bet līdz astoņiem vakarā tā arī neatvērās. Pulksten astoņos no rīta atnācām un redzam šādu ainu: zieds ir pusatvēries, bet daļa tā saplūkāta, un ziedlapiņas izbārstītas pa ūdeni un blakus esošām lapām. Acīmredzami, saulei norietot tas bija atvēries, sācis izdalīt aromātu un siltumu, pievilinājis… (zivis? putnus?), un tie to saplūkājuši. Tomēr diez vai tās būtu bijušas zivis, jo tad ziedlapiņas nebūtu mētājušās lapas virspusē. Drīzāk tomēr putns, ielidojis pa vēdināšanas lūku, jo kas tad cits varētu iekļūt aizslēgtās oranžērijas baseina vidū?!

Tagad ir laiks pastāstīt par auga audzēšanas pirmo pieredzi mūsu dārzā.

Krusa viktorija dabā aug Argentīnā, Paragvajā un Bolīvijā seklās, lēni tekošās ūdenstilpnēs. Atšķirībā no Amazones viktorijas (Victoria amazonica) tās prasības pēc ūdens siltuma un dziļuma ir mazliet pieticīgākas. - stāsta NBD Oranžērijas vadītāja Zane Purne. - Pirmās divas sēklas saņēmām no Šveicē esošā Sanktgallenes botāniskā dārza. Viena no tām uzdīga. Diemžēl, kad augs bija izveidojis jau sešas veselīgas lapas, vienā nejaukā rītā piecas no tām peldēja pa ūdens virsu atsevišķi no auga. Nospriedām, ka baseinā dzīvojošas zivis tās nokoda – kaut arī parasti zivis šo augu neēd aso dzelkšņu dēļ, kuri ir lapu apakšpusē. Bet mēs tā sapņojām izaudzēt viktoriju! Tad palīgā nāca kolēģe Inguna Gudrupa no LU botāniskā dārza, uzdāvinot mums vienu no vairākiem viņai sadīgušiem augiem. Augs veiksmīgi izveidoja vairākas lapas un ziedpumpuru. Nu dienu no dienas gaidījām tā atvēršanos, spriedām, kā organizēt iespēju cilvēkiem to ieraudzīt. Mūsu platuma grādos vasarā vakars pienāk krietni vēlāk, nekā auga dzimtenē. Un te – šādi nesaprotami nepatīkami notikumi. Patiešām mistisks augs!

Šovakar ziedam jāatveras otrreiz. Pēc vakardienas pieredzes var spriest, ka tam jānotiek kaut kad pēc astoņiem vakarā. No rīta tas vēl kādu laiku būs atvēries (apmēram līdz plkst. 11.00), pirms nogrims.

 

Projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide” (3DP/3.4.1.3.0/11/IPIA/VARAM/001) finansējuma saņēmējs ir VZI APP "Nacionālais botāniskais dārzs".

Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.