• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Taisās ziedēt Krusa viktorija (Victoria cruziana)

|26.07.2018|

Pat cilvēki, kas tāli no botānikas, ir dzirdējuši par milzīgām ūdensrozēm – viktorijām, kuru lapas var noturēt pat trīsgadīga bērna svaru. Daudzos botāniskajos dārzos mēģina šos eksotiskos augus izaudzēt, taču audzēšana ir ļoti sarežģīta, un nebūt ne vienmēr vainagojas ar panākumiem.

Viktorijas ir viengadīgi augi, līdz ar to viss sarežģītais process no sēklas līdz ziedošam augam ir katru gadu jāsāk no jauna. Tomēr šis dabas brīnums – viktorijas ziedēšana - ir pūliņu vērts! Lūk, tas tiek sagaidīts arī Nacionālajā botāniskajā dārzā.

Dabā zieds atveras vakarā, zied visu nakti līdz nākamās dienas pusdienlaikam, pievilinot apputeksnētājus ne vien ar ananāsam līdzīgu aromātu, bet arī izdalot siltumu. Nākamajā dienā tas aizveras, bet vakarā atveras atkal – šoreiz, ja notikusi apputeksnēšana, zieda vidus iekrāsojas sārts. Trešajā dienā zieds aizveras pavisam un pazūd zem ūdens, lai izveidotu augli. Protams, botāniskajā dārzā uz augli neceram, jo pagaidām zieds ir viens un apputeksnētāju arī nav.

Grūti prognozēt zieda atvēršanas brīdi, visdrīzāk tas atplauks kādā vakarā tuvākās nedēļas laikā. Sekojiet informācijai mūsu mājas lapā un facebook!

  

Projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide” (3DP/3.4.1.3.0/11/IPIA/VARAM/001) finansējuma saņēmējs ir VZI APP "Nacionālais botāniskais dārzs".

Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.