• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Astilbes

Sekcijas
Selekcijas vēsture
Selekcionāri: Astilbes

Latvijas dārzos astilbes plašāk iepazina 20.gs. 20.gados ar šķirnēm, ko bija radījuši Eiropas selekcionāri E. Lemuāns (Lemoine, Francija), Georgs Ārendss (George Arends,Vācija) un B.Reijss (Ruys, Holande) sekmīgi nodarbojās ar jaunu šķirņu radīšanu.

Latvijas selekcionāri jaunu astilbju šķirņu radīšanai pievērsušies 20.gs. otrajā pusē.

        Pirmsākumi meklējami Latvijā Valmieras pusē, selekcionāra Valdemāra Nesaules dzimtajā saimniecībā ''Kārlēnes''. V. Nesaules neatlaidīgais darbs vainagojās ar divām astilbju šķirnēm – 'Kvēle' (1949) un 'Liesma'(1950). Autors darbojies ar citu kultūru selekcijas jomā. Piemēram selekcionāra izveidotā zeltgalvītes šķirne 'Dzintra ' pavairoja arī Rietumeiropas stādaudzētavas, piemēram slavenā Karla Ferstera (Karl Foerster) firma Vācijā.

        Ievērojamu darbu vietējo astilbju šķirņu selekcijā ieguldījušas Nacionālā Botāniskā dārza speciālistes Sarma Ieviņa un Marga Lūsiņa. Botāniskā dārza apjomīgā astilbju kolekcija pamudināja Sarmu Ieviņu uzrakstīt grāmatu (''Astilbes'', 1969.) un 60.gados izaudzēt 2 šķirnes- 'Sarma' un 'Vaidava'. 20. gadsimta 80 - 90. gados ieguldītais darbs astilbju selekcijā Botāniskā dārza kolekciju papildina ar trīs jaunām šķirnēm – lielisko 'Staburadzi' un maigi sārtajām 'Koknese' un 'Kaibala'.

Selekcionārs Ādolfs Zorgevics visu darba mūžu Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā nodarbojās ar dažādu kultūru selekciju (gladiolas, lilijas, rozes, astilbes).Viņa radītā astilbju šķirne 'Minjona' vēl arvien sastopama puķkopju ziemciešu kolekcijās un dārzos.


Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.