• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Dienziedes

Šķirnes
Selekcijas vēsture
Selekcionāri: Dienziedes

Dienziedes Hemerocallis

 

No visām ziemcietem tieši dienziedes pēdējās simtgades laikā ieguvušas vislielākās pārvērtības un ieguvušas milzu popularitāti. 

Latvijā lielākā dienziežu kolekcija ilgus gadus bija ZA botāniskajā dārzā Salaspilī.

Par celmlauzi dienziežu selekcijā Latvijā varam dēvēt Jāni Vasarieti, kurš 20.gs. 80-to gadu otrajā pusē saņēmis dienziežu sēklas no ASV, izaudzēja savus pirmos hibrīdus un uzsāka to novērtēšanu.

1996/97. g.  Agris Šiliņš un Raimonds Petrovskis no vadošajām ASV dienziežu selekcijas firmām saņēma 120 modernās selekcijas sķirnes. Sākās dienziežu popularizācija, tika izvērtēta ASV radīto šķirņu piemērotība Latvijas apstākļiem. R. Petrovskis, izvēloties piemērotākās no tām, uzsāka savu selekcijas darbu. Līdz šim atlasīti vairāk kā 150 perspektīvi hibrīdi, kas ieguvuši šķirnes nosaukumu.

Šajā laikā dienziežu kolekcijas sāka veidot arī Guntis Grants, Varis Baņģieris, Līvija Priede, Ārija Jankovska. Vispirms tika izvērtēti J. Vasarieša dienziežu sējeņi un perspektīvākajiem audzētāji deva šķirnes nosaukumu.  Varis Baņģieris Talsu novada Laucienā izveidoja lielāko Daylily Display Garden ne tikai Latvijā , bet arī visā Austrumeiropā. Dārzā redzamas vairāk kā 150 V. Baņģiera radītās šķirnes.

Dienziežu audzēšanas celmlauzis Latvijā Jānis Vasarietis pie Daugavas Staburaga izveidojis unikālu Display Garden, kurā vadošie Latvijas audzētāji iestādījuši savas šķirnes.

Pēdējo 20 gadu laikā Latvija ir kļuvusi par vadošo valsti Eiropas austrumos dienziežu audzēšanā, to popularizēšanā un selekcijā.


Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.