• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Ceriņi

Šķirnes
Selekcijas vēsture
Selekcionāri: Ceriņi

Lai arī parastā ceriņa dzimtene ir Dienvideiropā, šie krāšni ziedošie krūmi jau izsenis ir iemīļota Latvijas lauku sētu un arī pilsētu apstādījumu rota. Savu devumu ceriņu selekcijā ir veikuši arī Latvijas selekcionāri.

Nozīmīgāko devumu ceriņu selekcijā Latvijā ieguldījis selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976), Dobelē. Laikā no 1950. līdz 1957. gadam viņš izveidoja lielu ceriņu šķirņu un hibrīdu stādījumu. Skaistākās P.Upīša  ceriņu šķirnes pieskaitāmas balto ceriņu grupai:  ‘Pērļu Zvejnieks’, ‘Māte Ede Upītis’, ‘Kristīne Baltpurviņa’, ‘Mazais Princis’, ‘Liega’, ‘Tēvzeme’. Skaistas ir arī šķirnes , kas pieder pie fuksīna krāsas grupas ‘Gaiziņkalns’, ‘Daudzpusīgais Zemzaris’, violetie ‘Vita’ un   ‘Imants Ziedonis’, un šķirnes ‘Gaistošais Sapnis’, un ‘Pārsteigums’, ar baltām vainaglapu apmalēm un vēl daudzas citas. P. Upīša šķirnes reģistrētas starptautiskajā ceriņu reģistrā  „International Register and Checklist of Cultivar Names in the Genus Syringa L.”.

Nozīmīgu ieguldījumu ceriņu selekcijā  devis arī  selekcionārs Laimonis Kārkliņš (1923-2005) Ķegumā. Ar ceriņu selekciju L. Kārkliņš sācis nodarboties 1953.gadā , strādājot Rīgas apstādījumu trestā. Parkos apkopjot tur augošos ceriņus, tika vāktas dažādu ceriņu šķirņu sēklas. Tās tika izsētas un tā iegūti pirmie sēklaudži.  Īpaši vērtīgi bija 2 – viens balts pildīts ( ‘Albīns’) un purpurviolets ar lieliem, vienkāršiem ziediem un lielām –ziedkopām (‘Santa’). Kopā ar šķirnēm ‘Andenken an Ludvig Späth’ un ‘Katherine Havemeyer’ tie bija galvenie vecākaugi jaunākajām šķirnēm. Brīvās apputes sēklas tika iegūtas no šķirnēm - ‘Santa’ un ‘Albīns’. Veicot mērķtiecīgus krustojumus par apputeksnētājiem kalpoja šķirnes ‘Andenken an Ludvig Späth’ un ‘Katherine Havemeyer’. No sēklaudžiem tika atlasīti jaunu šķirņu kandidāti. L.Kārkliņs veica agrīnu perspektīvo hibrīdu atlasi pēc sējeņu morfoloģiskajām pazīmēm. Hibrīdu atlase tika veikta jau pēc pirmā īstā lapu pāra parādīšanās. Pēdējos dzīves gados L.Kārkliņam izveidojās laba sadarbība ar Latvijas Valsts augļkopības institūtu. 2003.gadā  izvērtēšanai nodoti 27 pildīto un ap 17 vienkāršo ziedu ceriņu, 44 perspektīvi hibrīdi, un 70 neizvērtētu sēklaudžu.

No P.Upīša labākajām šķirnēm un hibrīdiem, kā arī citu selekcionāru labākajām šķirnēm  Latvijas Valsts augļkopības institūtā iekārtots ceriņu parks ar vairāk kā 200 dažādībām


Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.