• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Lilijas

Sekcijas
Selekcijas vēsture
Selekcionāri: Lilijas

   Lilijas Latvijā ir viena no vispopulārākajām puķu kultūrām. Šī popularitāte ir veidojusies, pateicoties Latvijas liliju selekcionāru nenogurstošam darbam, lai izveidotu Latvijas klimatam piemērotas dārza liliju šķirnes.

  Latvijas liliju selekcijas celmlauzis ir Viktors Orehovs. Plašu liliju selekcijas darbu viņš uzsāka pēc otrā pasaules kara. Daudzus krustojumus viņš veidoja no pašiem pamatiem, krustojot savvaļas sugas un attīstot tālāk selekcijas līnijas, rezultātā iegūstot pasaulē pilnīgi jaunu liliju krāsojuma veidu. To nosauca par „Tango” tipa krāsojumu par godu pirmajai lilijai ar šā veida krāsojumu ‘Nakts Tango’. Tam raksturīgs kontrastējošs, tumšs plankums zieda centrā.

  20. gs. otrajā pusē liliju selekcijā iesaistījās aizvien vairāk entuziastu. LU Botāniskajā dārzā darbojās Ā.Zorgevics un A.Balode, kopīgi veidojot Āzijas un trompetliliju šķirnes. Vēlāk A.Balode radīja daudzas interesantas Āzijas liliju un starpgrupu hibrīdus.

  Viens no ražīgākajiem selekcionāriem Latvijā ir J.Vasarietis. Viņa šķirnes aug ļoti daudzos Latvijas dārzos, un viņa vārds ir labi pazīstams liliju entuziastiem visā pasaulē. Viņš ne tikai strādāja ar lilijām, bet arī nenogurstoši popularizēja šo kultūru gan Latvijā, gan aiz tās robežām.

  Pēdējos gados visaktīvāk dažādos selekcijas virzienos strādā Andris Krūmiņš, veicot daudzus interesantus Āzijas un trompetliliju, kā arī starpgrupu krustojumus. Viens no viņa lielākajiem nopelniem ir tas, ka viņš attīstīja tālāk V.Orehova radīto tango līniju. D.Hercbergs specializējies martagonliliju un trompetliliju selekcijā, I.Zilgalvis – trompetliliju selekcijā. G.Grants strādā ar Āzijas lilijām un trompetlilijām, kā arī ar starpgrupu krustojumiem un martagonlilijām.

  Latvijas liliju audzētāju biedrība „Lilium Balticum” ir sastādījusi Latvijā radīto šķirņu reģistru. Tajā apkopotas vairāk kā 1000 šķirņu, kuras radījuši 36 selekcionāri. Vairāk kā 200 šķirņu reģistrētas Starptautiskajā Liliju reģistrā (International Lily Register).

  Latvijas lilijas pazīst daudzi liliju audzētāji ārpus Latvijas, jo liliju sīpoli tiek regulāri eksportēti. Tango līnija ir iekarojusi popularitāti visā pasaulē, un to plaši tālākai selekcijai izmanto arī Holandē, Amerikā, Vācijā, Dānijā, Kanādā un daudzās citās valstīs.

 

 


Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.