• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Laima

Ģints: Auzas
Sekcija (šķirņu grupa): Auzas
Suga: Avena sativa L
Šķirne: 'Laima'
Selekcionārs: Pēteris Buļbika u.c.
Selekcijas vieta: Stende,Stendes selekcijas un izmēģinājumu stacija
Selekcijas-introdukcijas gads: 1993
Selekcionāra tiesību turētājs: Agroresursu un ekonomikas institūts
Šķirnes apraksts:

Sējas auzas (Avena sativa L)

 

Selekcionāri:Pēteris Buļbika, Māra Gruntiņa, Emilija Lapsa, Māra Bleidere, Ēvalds Metuzāls

1993 – reģistrēta VAAD LV

Izcelsme: Iegūta individuālās izlases rezultātā no krustojumu kombinācijas (Pol-1712xD-104), kas veikta 1982.gadā Stendē.
No 1992. līdz 1996. gadam šķirne iekļauta šķirņu pārbaudē, no 1996. – Latvijā audzēt ieteicamo šķirņu sarakstā, no 1997. – auzu standartškirne Latvijas Valsts šķirņu pārbaudē, 2001. – Latvijas Augu šķirņu katalogā, no 2004. - Eiropas Augu šķirņu katalogā.
Saimnieciskais raksturojums: Šķirne ir plastiska ar stabilu ražību pa gadiem – līdz 8 t ha-1, grauda plēkšņu krāsa - dzeltena, skara vidēji gara, vienādsānu, kodols – gaišs, 1000 sēklu masa 35-38g, augsta izturība pret slimībām, piemērota pārtikas graudu ieguvei.
Izplatība: Šķirnes ‘Laimas’ sēklu lauku platības periodā no 2003. līdz 2013. gadam aizņēma 41 līdz 67% no kopējās auzu sēklu lauku sējplatības. Arī 20 gadus pēc reģistrācijas 2016.gadā ‘Laima’ ir viena no pieprasītākajām pārtikas auzu šķirnēm Latvijā un tās sēklu sējpaltības aizņem vairāk kā 30% no kopējās auzu platības Latvijas.      

 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

LVMI “Silava” Lauksaimniecības kultūraugu gēnu banka”
Agroresursu un ekonomikas institūts  

Bibliogrāfija:

1. Buļbiks, P., Zute S., Gruntiņa M., (1998) Auzu šķirnes ‘Laima’ raksturojums, LLU Raksti 14, 17-22 lpp.
2. http://www.vaad.gov.lv/sakums/pakalpojumi/augu-skirnes/veidlapas.aspx 

Laima
Laima
Apraksta autors: Sanita Zute

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.