• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Maira

Ģints: Kauleņkoki
Sekcija (šķirņu grupa): Persiki
Suga: Persica vulgaris (sin. Prunus persica)
Šķirne: 'Maira'
Selekcionārs: Viktors Vārna
Selekcijas vieta: LU Botāniskais dārzs
Selekcijas-introdukcijas gads: 1973
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

Šķirne iegūta krustojot ‘Ziemeļu pesiku’ un ‘Kijevas vasagro’.


Morfoloģija. Vidēja auguma koks ar skraju, plati izvērstu vainagu. Ziedi – tumši rozā ar lielām ziedlapām. Lapas plātnes zaļas, garas un ar vidēji garu kātiņu. Augļi vidēji lieli, ieapaļi, gaiši dzeltenā krāsā ar izteikti sarkanu krāsojumu. Mīkstums gandrīz balts, ļoti sulīgs, salds ar mazliet izteiktu skābumu. Miziņa vidēji bieza, klāta ar matiņiem. Augļa vidējā masa 80-100 g. Kauliņš vidēji liels un labi atdalās no mīkstuma. Augļi ienākas agri – jūlija beigās, augusta sākumā.
Ekoloģija. Ieteicams stādīt neapkurinātā siltumnīcā, bet ja tādas nav, var stādīt saulainā vietā, pie ēku dienvidu sienas, bet ziemā piesegt. Kā visiem persikiem, patīk auglīga un labi drenēta augsne. Ja veģetācijas periodā bijis pietiekams mitrums un gaisma, augļi ļoti skaisti un samērā lieli. Šķirne pašauglīga, tādēļ raža jānormē. Izturība pret slimībām, t.sk. lapu čokurošanos laba.
Nozīme. Viens no visizturīgākajiem persikiem Latvijas klimatiskajos apstākļos.  

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

LU Botāniskais dārzs
Latvijas Valsts Augļkopības institūts 

Bibliogrāfija:

• Kaufmane E. 2002. Persiks ‘Maira’. Dārzs un Drava, 9, 5.lpp.
• Ruisa S., Kaufmane E. 2008. "Ķiršu, aprikožu un persiku šķirnes" - Latvijas pomoloģija, LVAI, 212 lpp.
• Birulis I., Audriņa B., Ikase L., Kaufmane E., Ruisa S., Strautiņa S. u.c. 2008. "400 augļi un ogas Latvijā mūsdienu augļudārzā". Izd. Lauku Avīze, 240 lpp.

Maira
Maira
Apraksta autors: Madara Lazdāne

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.