• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Vigo

Ģints: Ābeles
Sekcija (šķirņu grupa): Deserta šķirnes
Suga: Malus × domestica
Šķirne: 'Vigo'
Selekcionārs: Vigands Jemšiks
Selekcijas vieta: Ape
Selekcijas-introdukcijas gads: 1976
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

Izcelsme: nezināmas ziemas šķirnes sēklaudzis, ko V.Jemšiks ieguvis 1950.gadā. Māteskoks auga Alūksnes rajona Alsviķos, “Apšukalnu” mājās un labi pārcieta 1978./1979.g. bargo ziemu; gājis bojā vēlāk. Turpmāk V.Jemšiks šķirni saglabāja savā dārzā Apē un potzarus 1976.g. nosūtīja pārbaudei Pūres DIS.
Koks vidēja auguma, dažkārt veido šauras zaru žākles. Ar laiku vainags izplešas. Zarojums vidēji biezs, zaru pamatnēm tieksme atkailināties. Ražošanas tips jaukts.
Zied vidēji agri. Ziedi palieli, ar augšup uzliektām vainaglapām; ziedpumpuri rozā.
Augļi vidēji lieli vai lieli, neparastas formas – ļoti plakani, gludi vai ar nedaudzām seklām rievām. Pamatkrāsa zaļgandzeltena vai dzeltena, ar oranžsarkanu sārtumu līdz pusei augļa virsmas. Kausa bedre ļoti plata un sekla, kauss plaši atvērts. Kāta bedrē stiprs rūsinājums. Dažos gados arī rūsinājums un rūsas kārpiņas uz augļa sāniem. Miza pabieza, maz eļļaina. Mīkstums krēmkrāsā vai zaļgans, vidēji blīvs, smalkgraudains, sulīgs, garša laba, saldskāba.
Vācami oktobra sākumā, lietojami no decembra. Uzglabājami līdz martam, aprīlim.
Saimnieciskais raksturojums: Vēla ziemas šķirne. Koki sāk ražot vidēji agri, ražu kāpina pamazām, vēlāk ražīga. Ļoti labi rezultāti ir uz maza auguma potcelma Pūre 1. Vēlama zaru atliekšana horizontāli, lai paātrinātu ražošanas sākumu, bet sāndzinumu īsināšana nav vēlama. Lai iegūtu lielākus augļus, tie jānormē. Transportizturība augļiem viduvēja, jo īpatnās formas dēļ vācot un šķirojot sasitas - tāpēc šķirne nav piemērota lielražošanai.
Ziemcietība ļoti laba.
Slimībizturība: vidēji izturīga pret kraupi, izturīga pret augļu puvēm un vēzi.
Vērtējums: ļoti oriģināla, ziemcietīga šķirne ar vēlu augļu ienākšanos. Ieteicama mazdārzos, kā arī pašvākšanas dārzos. Unikāls izstādes auglis. Par ‘Vigo’ ieinteresējušas ārvalstu selekcijas firmas, kas meklē šķirnes modernajai selekcijas līnijai – augļi ar neparastām īpašībām. 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Dārzkopības institūts, LLU: GF kolekcijas Dobelē un Pūrē

Bibliogrāfija:

• Ikase L., 2001. ‘Vigo’. // Dārzs un Drava, Nr.12, 4.lpp. 

Vigo
Vigo
Vigo
Vigo
Apraksta autors: Laila Ikase

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.