• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Salaspils Izturīgā

Ģints: Krūmmellenes
Sekcija (šķirņu grupa):
Suga: -
Šķirne: 'Salaspils Izturīgā'
Selekcionārs: Alfreds Ripa
Selekcijas vieta: Nacionālais botāniskais dārzs, Miera iela 1, Salaspils, LV-2169
Selekcijas-introdukcijas gads: 2010
Selekcionāra tiesību turētājs: Nacionālais botāniskais dārzs
Šķirnes apraksts:

Sēklas ievāktas no šķirnes 'Tifblue' brīvās apputes 1986. gadā NBD. Sēklaudzis izstādīts 1987. gadā un izdalīts 1993. gadā. Šķirne reģistrēta 2010. gadā.

Šķirne vidēji agrīna, ziemcietīga, ziedpumpuri salcietīgi. Krūms ar vertikāliem dzinumiem, desmitgadīgi krūmi 1,5 m augsti un 1,4 m plati. Ogas apaļas, saldas, miziņa gaiši zila. Ogas vidējas 13– 16 mm diametrā, 100 ogu masa 120 – 180 g. Vidējā ogu raža – 2,8 kg no krūma.

Nepieciešama saulaina, no vējiem aizsargāta vieta. Augsnei jābūt ar skābu augsnes reakciju (pH 4,8 – 5,5) un organisko vielu saturam virs 3%. Sfagnu frēzkūdra ir vispiemērotākais substrāts zileņu audzēšanai. Auga apdobe sistemātiski jāuztur valga, bet stādīšanai nederēs pārmitras vietas ar ilgstoši stāvošu ūdeni. Augam ir sekla sakņu sistēma bez spurgaliņām, tādejādi auga minerālā barošanās ir apgrūtināta un specifiska. Mēslošanai var izmantot skābu vidi mīlošu augu (piem., rododendru, acāliju, skujkoku) mēslojumus, obligāti bez mangāna (Mn) klātbūtnes tajos. Katru otro gadu (vēlams rudenī) stādījumu mulčē ar 5 – 7 cm biezu sūnu kūdras slāni, lai uzturētu augiem optimālo augsnes reakciju.

Pārtikas un ārstniecības augs, satur bioloģiski aktīvās vielas un mikroelementus. Ļoti dekoratīvs, kā ziedēšanas, tā ražas gatavošanās, bet, jo īpaši, rudens laikā ar lapu košo krāsojumu. Izmanto svaigam patēriņam, saldēšanai, džemu un sulu gatavošanai.

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

Nacionālais botāniskais dārzs

Bibliogrāfija: -
Salaspils Izturīgā
Apraksta autors: NBD

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.