• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Tīna

Ģints: Lielogu dzērvenes
Sekcija (šķirņu grupa):
Suga: -
Šķirne: 'Tīna'
Selekcionārs: Alfreds Ripa
Selekcijas vieta: Nacionālais botāniskais dārzs, Miera iela 1, Salaspils, LV-2169
Selekcijas-introdukcijas gads: 2006
Selekcionāra tiesību turētājs: NBD
Šķirnes apraksts:

Vaccinium macrocarpon x V. vitis-idaea.

Lielogu dzērvenes un brūklenes hibrīds. 

Šķirne izdalīta 2006. gadā NBD no lielogu dzērvenes ‘Franklin’ × brūklenes 1989. gadā iegūtajām hibrīdajām sēklām, kuras 1990. gadā pirms sējas apstrādāja ar 0,5% kolhicīna šķīdumu.

Šķirne agrīna, ogas nogatavojas septembra pirmajā pusē. Ogas ieapaļas, tumši sarkanas, izcili lielas (garums 1,6 – 1,8 cm, diametrs 1,3 – 1,6 cm, vienas ogas masa 1,4– 2,2 g). Šķirne ražīga, vidējā raža sešu gadu periodā – 4,53 kg/m2. Stīgas druknas, vertikālie dzinumi vidēji augsti. Lapas vidējas, spilgti zaļas.

Amerikas lielogu dzērvenes ir siltumprasīgākas nekā vietējās dzērveņu sugas, tāpēc dārzā jāstāda saulainā vietā. Ziemā, iestājoties kailsalam, stādījumus vēlams piesegt ar lapām, egļu zariem vai sausu sūnu kūdru. Augsto purvu sfagnu kūdra ir vispiemērotākais substrāts dzērveņu audzēšanai.

Pārtikas augs, satur bioloģiski aktīvas vielas un uzturvielas. Ogas labi uzglabājas, jo to sastāvā ir benzolskābes un salicilskābes. Ogas izmanto sukāžu, ievārījumu, džemu, želeju, mērču, sulas un citu pārtikas produktu izgatavošanā, var arī saldēt. Augi dekoratīvi ir ražas laikā un pavasara periodā, kas stīgas iekrāsojas sārtas.

 

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

NBD

Bibliogrāfija:

Ripa A. Ogulāji. R - Lauku Avīze, 2015

Tīna
Apraksta autors: NBD

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.