• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Suvenīrs

Ģints: Bumbieres
Sekcija (šķirņu grupa): Pyrus communis L.- mājas bumbiere
Suga: -
Šķirne: 'Suvenīrs'
Selekcionārs: Rūdolfs Dumbravs
Selekcijas vieta: Selekcijas punkts “Iedzēni”, Madonas nov.
Selekcijas-introdukcijas gads: 1975
Selekcionāra tiesību turētājs: -
Šķirnes apraksts:

Hibrīds nodots 1986. g. pārbaudei un izvērtēšanai AS Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacija (M. Skrīvele), vēlāk kolekcijas pārņemot SIA Pūres Dārzkopības pētījumu centrs (I. Selekcijas apzīmējums - AMD-42-2-33, Malnavas bumbieres F1 sēklaudzis Nr1 x `Beurre Dumont`
Viena no šobrīd visbiežāk komerciālajos dārzos un pašpatēriņa dārzos stādītajām šķirnēm, kas var augt visā Latvijā.
Vēla rudens – agra ziemas šķirne. Lietošanas sezona ļoti atkarīga no siltuma jūnijā – jūlijā. Vēsās vasarās glabājas ilgāk – līdz decembrim - janvārim. Siltās vasarās ienākšanās laiks tuvojas rudens šķirnēm. Augļus var vākt tehniskajā gatavībā un glabāt vairākus mēnešus, augļus var ēst arī to tehniskajā gatavībā - saldi kraukšķīgus .Augļus var nogatavināt kokos un lietot saldi kūstošus jau septembrī. Arī zaros gatavinātie augļi ilgi saglabā sulīgumu, nepaliek miltaini.
Koki liela auguma, zari resni, gari, spēcīgi, veidojas daudz sasteigto dzinumu. Vainaga veidošana vēlama ar zaru atliekšanu horizontālāk, izvairoties no īsināšanas līdz pumpuru plaukšanai. Ziemcietība ļoti augsta, bet viengadīgie dzinumi un ziedpumpuri var ciest atkušņos. Teicamas reģenerācijas spējas.
Augsta izturība pret kraupi un miltrasu, laba – pret augļu puvēm, pangodiņiem, zema – pret bakteriozēm. Daļēja pašauglība, tieksme ražot partenokarpiski. Nenotiek dabiskā augļaizmetņu retināšanās – ja nenormē, tad ražo pušķos pa 3-5 augļiem. Arī sīkie augļi ir garšīgi. Normējot augļaizmetņus, augļi lieli, nenormējot, sīki līdz vidēji lieli.
Augļi plati koniski, gaiši dzelteni ar gaiši oranžu saplūdušu svītrojumu, kas klāj vairāk par pusi no virsmas. Augļi skaisti. Kāts vidēji garš un resns, reizēm uzbiezināts pie pamatnes. Kauss atvērts. Mīkstums balts, smalkgraudains, ļoti sulīgs, kūstošs, bez akmensšūnām. Garša vienmēr teicama, ļoti salda, bez citiem specifiskiem aromātiem. Garša nav atkarīga no siltuma un mitruma augšanas sezonā.

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

APP Dārzkopības institūts

Bibliogrāfija:

Kārkliņš J. Bumbieru šķirnes. Rīga-ZM, 2004. 226.lpp.
Intensīvās augļkopības rokasgrāmata, Dobele Valsts Dobeles SIS, 2000. 247. lpp.
Drudze I, Lāce B. Bumbieres – Augļkopība-LV Augļkopības institūts, 2015., 147. lpp.
400 augļi un ogas Latvijā. Rīga – LA, 2008. 70. lpp

Suvenīrs
Suvenīrs
Suvenīrs
Suvenīrs
Apraksta autors: Inese Drudze

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.