• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Latgale

Ģints: Bumbieres
Sekcija (šķirņu grupa): Pyrus communis L.- mājas bumbiere
Suga: -
Šķirne: 'Latgale'
Selekcionārs: Rūdolfs Dumbravs
Selekcijas vieta: Selekcijas punkts “Iedzēni”, Madonas nov.
Selekcijas-introdukcijas gads: 1978
Selekcionāra tiesību turētājs: SIA Pūres Dārzkopības pētījumu centrs, Abavas 2, Pūre, Tukuma novads, LV-3124
Šķirnes apraksts:

Hibrīds 1992. g. nodots pārbaudei un izvērtēšanai SIA Pūres Dārzkopības pētījumu centrs, kur tika izdalīts par šķirnes kandidātu un 2008. g. iesniegts reģistrācijai (I. Drudze). Selekcijas apzīmējums - AMD-55-78-2 Šķirne aizsargāta kopš 2011. gada.
`Kurzemes Sviesta` x `Clapp`s Favorite`, Šķirne perspektīva izmantošanai selekcijā un komerciāliem dārziem.
Koks ir dabisks punduris, var stādīt sabiezinātās slejās. Vainags šauri konisks, nesabiezinās, veido relatīvi maz dzinumus, viegli kopjams un veidojams. Ātrražība, augsta ražība, tieksme ražot pārbagāti. Augļaizmetņi ir jānormē, jo sīkiem augļiem ir nepietiekami salda garša.
Ziemas šķirne. Neizturīga pret kraupi. Vākšanas gatavība oktobra sākumā, lietošanas gatavība sākot ar novembri. Teicami glabājas, nepūst, nebrūnē, mazliet vīst, glabātavās ar normālu atmosfēru iespējams saglabāt līdz maijam – jūnijam.
Augļi vidēji lieli līdz lieli, bumbierveida, izlīdzināti pēc formas un lieluma. Miza zaļa – citrondzeltena, ar oranžu saplūdušu sārtumu saules pusē. Kāts vidēji garš, visēji resns, ar paresninājumu pie pamatnes. Kausa bedre sekla, kauss atvērts. Miza bieza, transportējot izturīga. Mīkstums balts, smalkgraudains, sulīgs, bez akmensšūnām, puskūstošs. Augļu garša salda ar vāju skābumu, garša laba līdz teicama pēc siltām vasarām, bet tikai vidēji salda pēc vēsām un lietainām. Tomēr arī vēsās sezonās augļi pēc garšas neatpaliek no tradicionāli komerciālajos dārzos plaši audzētās ziemas šķirnes `Belorusskaja Pozdņaja`, bet siltās sezonās to pārspēj.

Godalgas: -
Genofonda turētāji:

APP Dārzkopības institūts

Bibliogrāfija:

Kārkliņš J. Bumbieru šķirnes. Rīga-ZM, 2004. 267.lpp.

Latgale
Latgale
Latgale
Latgale
Apraksta autors: Inese Drudze

Slavas zāle tapusi projekta „Latvijas izcelsmes dekoratīvo augu ekspozīcijas un virtuālās „Nacionālās selekcijas slavas zāles” izveide NBD Salaspilī” (Reģ. Nr. 1-08/259/2016) ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu aktivitāti “Latvijas vides un dabas vērtību cildināšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi”.

-Latvija 100-

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.