Vides izglītības un informācijas centrā – augu valstībā “Botania” parādās pirmās ekspozīcijas aprises

Bez kategorijas

2020. gadā, vēl pirms Nacionālajā botāniskajā dārzā (NBD) tika uzsākta vides izglītības un informācijas centra “Botania” būvniecība, aizsākās darbs arī pie ekspozīcijas satura koncepta izstrādes.
Pēc NBD speciālistu darba ar iespaidīgo informācijas apjomu, šobrīd šis saturs ieņem fizisku veidolu un iezīmē augu valstības “Botania” pirmās aprises.

Centra ekspozīcija tiek veidota tā, lai apmeklētājus uzrunātu atraktīvā veidā, rosinot domāt par aktuālajām vides problēmām un aizraujoši izzināt augu noslēpumus, ieskatoties dabā notiekošajos procesos.

“Topošais vides izglītības un informācijas centrs – augu valstība “Botania”  būs atsevišķi funkcionējošs NBD objekts ar pastāvīgu ekspozīciju, kas spēj uzņemt gan organizētas grupas, gan arī individuālos apmeklētājus,” stāsta NBD direktors Artis Vītiņš, “Šim nolūkam 2020.gada nogalē tika uzsākta bijušās administrācijas ēkas pārbūve, kas 2021.gadā decembrī tika nodota ekspluatācijā jau kā vides izglītības un informācijas centra mājvieta.”

Augu valstības “Botania” ekspozīcija tiek veidota vairākās daļās, stāstot par augu saknēm, stumbru, lapām, ziediem, augļiem un sēklām. Īpaša vieta atvēlēta arī ekoloģijai, globālajām vides problēmām, bioloģiskajai daudzveidībai, t.sk. botānisko dārzu misijai. Apmeklētājus sagaidīs augi Latvijas novadu un pilsētu ģerboņos, Latvijas lepnums – stāsti par vietējās selekcijas augu šķirnēm un interaktīvi noformēta informācija par citām ar augiem saistītām tēmām.

“Šobrīd pirmās aprises ieguvusi ekspozīcijas “stumbra” daļa. Tajā stāstām par augu stumbru anatomiju, par sulu cirkulāciju stumbrā un sulu tecināšanu, par to, kā augs meklē gaismu; par meža stāvojumu un koku stumbru iemītniekiem Latvijas un tropu mežos. Ekspozīcijā būs tepat Botāniskajā dārzā izaugušas koksnes paraugi un stāsti par to, ko liecina koku šķērsgriezumi. Papīrs, audumi, ēdiens, mēbeles un siltums – to visu cilvēcei nodrošina augu stumbri, un ikvienai no šīm tēmām būs sava vieta ekspozīcijā,” stāsta NBD pētniece, vadošā speciāliste Ludmila Višņevska.

Plānots, ka Vides izglītības centrs “Botania” ekspozīcijas izveide tiks pabeigta  2023. gada nogalē.

Vides izglītības un informācijas centra būvniecības finansējumu nodrošināja projekts Nr.5.4.2.2/17/I/002 “Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālās nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru”, kas tika realizēts ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda atbalstu. Projekta mērķis ir attīstīt valsts vides monitoringa un kontroles sistēmu, pilnveidojot atbildīgo iestāžu tehnisko nodrošinājumu, kā arī veicināt sabiedrības līdzdalību vides pārvaldībā, modernizējot nacionālas nozīmes vides izglītības un informācijas centrus un īstenojot sabiedrības iesaistes pasākumus.