• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

''Jubilejas pušķis'' mūsu krizantēmas Salaspils novada domē

''Jubilejas pušķis'' mūsu krizantēmas Salaspils novada domē

|07.11.2018|

Katru gadu Latviju dzimšanas dienā sveic Nacionālā krizantēmu kolekcija, kura tieši šajās dienās uzzied Nacionālajā botāniskajā dārzā. Šogad, mūsu valsts apaļo jubileju svinot, šis krāšņais pušķis ir atceļojis uz Salaspils novada domi.

Nacionālā botāniskā dārza krizantēmu kolekcijā šobrīd ir vairāk nekā 220 dažādības, starp kurām ir 35 NBD izveidotas šķirnes un 4 savvaļas sugas. Kolekcijā ir pārstāvētas praktiski visas starptautiskajā krizantēmu klasifikācijā minētās šķirņu grupas.

Nacionālajā botāniskajā dārzā krizantēmu izpēte notiek jau kopš 1960. gada, kad uzsākta kolekcijas veidošana, ieaudzējot dažādas šķirnes no PSRS un citu zemju botāniskajiem dārziem. Turpmākajos gados tika pētītas to bioloģiskās īpašības, izvērtēta un pārbaudīta piemērotība audzēšanai Latvijā. Kopumā izvērtētas ap 1000 šķirnes. Izrādījās, ka audzēšanai Latvijā der mazāk nekā puse no tām. Tāpēc tika uzsākta krizantēmu selekcija ar mērķi izveidot mūsu apstākļiem īpaši piemērotas šķirnes, izturīgas pret zemu temperatūru, zemu apgaismojuma intensitāti, kaitēkļiem. Pirmās krizantēmu šķirnes reģistrētas 1993. gadā, kopš tā laika Botāniskā dārza zinātnieki radījuši gandrīz 40 šķirnes.

Latvijā selekcionētās šķirnes ir mūsu valsts lepnums un bagātība. Krizantēmu kolekcijas ilggadīgā kuratore Dr. agr. Maija Krisberga 2014. gadā ir apbalvota ar Atzinības krustu par nopelniem zinātniskajā darbā un mūža ieguldījumu šīs kolekcijas bagātināšanā.