Nacionālajā botāniskajā dārzā uz sarkanā paklāja kāpj karalienes rozes

Bez kategorijas

Nacionālajā botāniskajā dārzā sācies rožu ziedēšanas skurbums un sacensība starp daudzajām šķirnēm par skaistāko vasaras “kleitu”. Uzvarētājas noteikt var tieši apmeklētāji ar savu vērīgo aci vai fotokameru. Karstais laiks puķu karalienes ietērpis izteiksmīgi košos toņos, rozes gozējas saulē un gaida savus apjūsmotājus portretbildēm.

Rožu ziedēšana mainās burtiski divu līdz trīs dienu laikā. Kamēr cilvēks izlasa ziņu un sadomā braukt, viņu gaida jau cita bilde,” piekodina Nacionālā botāniskā dārza “rožu mamma” – lakstaugu floras nodaļas vadošā speciāliste Ilma Nereta.

Kā roze tikusi pie karaliene titula?

Būs grūti atrast leģendām un teikām bagātāku ziedu par rozi, par to liecina jau seno tautu kultūra un māksla. Kāda musulmaņu leģenda vēsta, ka roze ir Dieva dāvana zemei, uz kuras tai jākļūst par visu puķu pavēlnieci. Tā vien šķiet, ka šī leģenda ir kļuvusi par īstenību, rozi tiešām godājam par ziedu karalieni.

Rozes Nacionālajā botāniskajā dārzā

Katrai rozei Nacionālajā botāniskajā dārzā ir savs stāsts, savi tikumi – un arī netikumi jeb klīrēšanās. Ir sastopamas tā saucamās “princeses uz zirņa,” kam nepieciešama īpaša apčubināšana un lutināšana. Ilma Nereta to prot vislabāk. Viņa rozes dēvē par dārza dvēselēm, un par to kopšanu atgādina: Pareizi iestādītas un rūpīgi koptas rozes priecē savu audzētāju ilgus gadus. Šādu rezultātu sasniegsiet, ja izvēlēsieties īsto vietu, sagatavosiet nepieciešamo augsni, piemeklēsiet atbilstošo šķirni un turpināsiet pareizi kopt, mēslot un aprūpēt savu rozi.”

Pasaulē ir zināmas pāri par četrdesmit tūkstošiem rožu šķirņu, un katru gadu šis skaitlis pieaug. Lai būtu vieglāk orientēties šajā daudzveidībā, rozes iedala vairākās grupās. Latvijā nozīmīgākās un apstādījumos biežāk stādītās ir floribundrozes, krūmrozes, stīgotājrozes un parka rozes. Noteikti jāpiemin arī poliantrozes, miniatūrrozes, klājeniskās jeb augsnes sedzējas rozes un tējhibrīdu rozes. Katrā reģionā atsevišķas šķirnes jūtas atšķirīgi un dažāda ir arī to uzvedība. Lielākais vairums rožu šķirņu mūsu dārzos nav atrodamas, jo mūsu klimats nav tām piemērots. Nacionālā botāniskā dārza rozārijā var aplūkot teju 400 rožu šķirnes no visām rožu grupām, kas piemērotas audzēšanai tieši Latvijas dārzos. Rozārijā kopumā izstādīti jau vairāk nekā 5000 rožu stādi!

Nacionālā dārza kolekcijas lepnums ir 23 Latvijā selekcionētas parka rožu šķirnes. Šīs grupas rožu krūmu augums svārstās no 50 cm līdz 1,5 – 2 m un pat vairāk. Parka rozes uzsāk ziedēšanu 10 – 15 dienas agrāk par citu grupu rozēm,zied bagātīgi līdz salam, ir dekoratīvas, lielākai daļai šķirņu piemīt jauks aromāts. Vairākas šķirnes pēc noziedēšanas veido garšīgus, vitamīniem bagātus augļus.

Rozes Latvijā zied no jūnija beigām līdz pat vēlam rudenim.