Mazā jeb četršķautņu ūdensroze (Nymphaea tetragona) ir īstena ziemeniece. Savvaļā tā aug mērenās joslas ziemeļu daļā – no Somijas līdz Krievijas Tālajiem Austrumiem, Kanādā un Aļaskā. Šādu izplatību mēdz dēvēt par cirkumpolāru. Baltijā mazā ūdensroze neaug – tā tika uzskatīts vēl mūsu gadsimta sākumā, tāpēc šis jaukais ūdensaugs nav iekļauts 2003. gadā izdotajā Latvijas Sarkanajā grāmatā. Tomēr izrādījās, ka veltīgi.
2017. gada augustā vairāki botāniskā dārza zinātnieki devās ekspedīcijā, lai meklētu dzelteno akmeņlauzīti un dažas citas augu sugas, kuru atradnes Latvijā sarūk. Pētot dzelteno akmeņlauzīšu audzi vienā no Ziemeļkurzemes dabas liegumiem, pētnieku asā acs turpat netālu pamanīja neierasti mazu ūdensrozes ziedu. Ūdensroze auga seklā pārejas purva iedobē ar cietu pamatni un lēni caurplūstošu ūdeni. Botāniķi ievāca ziedu herbārijam un pēc mēneša atgriezās purvā pēc lapas un augļa. Tie tika noglabāti Nacionālā botāniskā dārza herbārijā. Rūpīgi izpētot, šie materiāli apstiprināja pētnieku cerības: patiesi, tā bija mazā ūdensroze, nevis netipiski mazs baltās vai sniegbaltās ūdensrozes eksemplārs. To apliecināja gan zieda pamatnes izteikti četršķautņainā forma, gan lapu un augļa izmēri. Taču vispārliecinošākā pazīme negaidīti slēpās lapas kāta šķērsgriezumā: izrādās, četršķautņu ūdensrozei kātā ir divi centrālie gaisa cilindri, kamēr abām pārējām sugām – četri. Tā tika apstiprināta Latvijai jaunas augu sugas atrašana!
Nākamajā vasarā pētnieki no jauna devās apciemot jaunatrasto sugu. Ak, prieks – mazā ūdensroze viņus sagaidīja turpat, par spīti bebru aizsprostam, kurš bija ievērojami izmainījis apstākļus purvā.
2019. gadā mazā ūdensroze tika atrasta Ropažu Dūņezerā. Šis nu bija pavisam kuriozi: izbridušies Kurzemes purvus un Latgales ezerus, izmirkuši dūņās un avotos, botāniķi uzgāja mazo ūdensrozi ezerā pavisam netālu no kupli apmeklētas peldvietas. Atpūtnieki baudīja ezera ūdeņus un droši vien priecājās arī par ūdensrožu ziediem, nemaz nenojauzdami, ka skatās uz vienu no Latvijas pašiem retākajiem augiem.
Viena no Botāniskā dārza zinātnieku atrastajām ūdensrozēm tika iestādīta dārza oranžērijā. Lolotai un lutinātai, tai ik gadu izplauka pa ziedam. Šogad četršķautņu ūdensroze ir īpaši sasparojusies: viens zieds jau atvēries, kamēr otrs – vēl pumpurā. Iespējams, būs vēl!
Mazās jeb četršķautņu ūdensrozes ziedēšanu Nacionālā botāniskā dārza apmeklētāji ir laipni aicināti skatīt oranžērijas siltajā subtropu zālē.
Ieeja: iegādājoties apvienoto ieejas biļeti dārzā. Oranžērijas darba laiks 10.00-19.00, pirmdienās oranžērija slēgta!