• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Izstāde 'Tālo jūru sauciens'

Izstāde 'Tālo jūru sauciens'

|31.08.2020|

Reti kurš no mums nav sapņojis par ceļojumiem uz tālām eksotiskām zemēm. Dažiem izdevies šādu sapni īstenot, un tagad tie tiecas pēc atkārtojuma; daži, no stresa noguruši un saulē apdeguši, vīlušies un (uz laiku) atmetuši domu par ceļojumiem; dažiem tie joprojām ir tikai sapņi…

Šovasar, globālās pandēmijas dēļ, ceļošana uz tālām zemēm ir diezgan problemātiska. Tādēļ piedāvājam šo izstādi, lai kaut uz mirkli pabūt tālajās zemēs, vērot dažus to iemītniekus un aizraujošus dabas skatus.

Salaspiliete Daiga Možeika fotografē dabu un dzīvniekus jau 30 gadus. Bez fotografēšanas un būšanas dabā viņa nevar iedomāties savu dzīvi, sakot: ”fotografēt man ir kā elpot… ”. Gan Latvijas, gan tālo zemju iemītnieki un ainavas iemūžināti daudzos unikālajos kadros. Daļa bildēs redzamo dabasskatu tapuši tepat Latvijā, daļa - ceļojumos uz Argentīnu, Kostariku, Norvēģiju, Dāniju un Rodas salu. 

No tāliem ceļojumiem mēs atvedam piemiņas suvenīru: gliemežvāku, kuru pieliekot ausij, var dzirdēt jūras šalkoņu. Gliemežvāki savā skaistumā sacenšas ar dārgakmeņiem, tādēļ dažas sugas pat kļuvušas apdraudētas, un to iegūšana ir aizliegta.

Šoreiz piedāvājam daļu no kādas gliemežvāku kolekcijas – jūras gliemežvākus, tai skaitā kauri, kuri jau seniem cilvēkiem kalpoja par naudu. Arheologi šos silto jūru iemītniekus atrod Latvijā – tātad, arī mūsu senči sapņoja par tālām zemēm - un šos sapņus īstenoja!

Šī unikāla kolekcija pieder bijušām Nacionālā botāniskā dārza direktoram, tagad Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektoram Andrejam Svilānam. Vairāku oficiālo un sabiedrisko amatu vidū viņam ir arī šāds: Latvijas Malakologu (gliemju pētnieku) biedrības biedrs un viens no dibinātājiem. Andreja Svilāna gliemežvāku kolekcija - viena no lielākajām Latvijā. Tās atsevišķas daļas vairākkārt izstādītas viņa dzimtajos Varakļānos. Šoreiz arī Andreja sirdij tuvajām Nacionālam botāniskam dārzam pienāca kārta uzņemt smalkās viešņas, kurās joprojām skan tālo jūru sauciens.

Nāciet, sapņosim kopā!

 

Ieeja: iegādājoties ieejas biļeti botāniskajā dārzā, oranžērijas darba laiks no trešdienas līdz svētdienai, no 10:00 līdz 19:00. 

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.