• NBD profils Draugiem.lv
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Radošo darbu izstāde 'Rasas krāsu vasaras stāsti 2019'

Radošo darbu izstāde 'Rasas krāsu vasaras stāsti 2019'

|07.11.2019|

Kopš Radošās izglītības centra dibināšanas 2009.gadā, katru gadu sezonas noslēgumā tiek organizētas vasaras radošās darbnīcas, kuras ir iespēja  apmeklēt ne tikai bērniem, kuri mācību gada laikā "Rasas krāsās" apgūst dažādus mākslas veidus un pilnveidojas citās radošās izpausmēs, bet ikvienam interesentam vecumā no 6 līdz 17 gadiem un pieaugušajiem.

Ar vilinošu smaržu un garšu piepildīto Vafeļu darbnīcu noslēdzās biedrības "Rasas krāsas" darbīgā un izzinošā vasara. Radošās darbnīcas gaidītākais pasākums – konditorejas izstrādājumu izgatavotājas Guntas Vanagas – vadītā vafeļu cepšanas meistarklase.  Mājražotāja G.Vanaga cep divu veidu – kviešu un rudzu - formas maizi ar sēkliņām un dažāda veida cepumus - bezē, auzu pārslu un citus. Mazajiem degustētājiem bija jāuzmin (un tas viņiem lieliski izdevās!), kādas sēkliņas slēpjas maizītē un cepumos. Pirms vēl doties pie konditores, viņi jau daudz ko bija paguvuši uzzināt par vafeļu gatavošanu. Vafeļu darbnīca sākās ar video sveicienu, kurā 88 gadus vecais vafeļu meistars Vilnis Berlands no Jelgavas stāstīja bērniem par savu mūža aizraušanos – vafeļu cepšanu, recepšu vākšanu, izmēģināšanu, dažādu valstu konditoru pieredzes uzkrāšanu un dažādu pasaules tautu vafeļu cepšanas tradīciju izpēti, jo vafeļu cepšanai pasaulē ir senas tradīcijas. 

Vafeļu noslēpumu izzināšana turpinājās ar vafeļu gleznu zīmēšanu. "Sākām piemeklēt krāsas, ritmu, kā mūsu vafeles varētu izskatīties. Sanāca ģeometriskā māksla, jo vafeles ir diezgan ģeometriski strukturētas. Tā kā mums vafeļu vizuālais tēls ir gan vizuāls, gan apjomīgs, gan pīts, gan vīts, gan valodā ietērpts. Mēs uz vafelēm paraudzījāmies no visiem skatpunktiem. Māksla un dzīve savienojās kopā.

Radošajā darbnīcā "Vienradzis Parīzē" dalībnieki pētīja visu, kas saistīts ar augstiem torņiem, atklāja, ka Eifeļa torņa Parīzē idejas pamatā ir bijusi inženiera Eifeļa ideja par žirafi. Bērni arī no papjē mašē tehnikā veidotiem podiņiem uzcēla savu Eifeļa torni. Augstu stiepjas ne tikai mājas un torņi, bet arī koki un augi, tajā skaitā kaktusi. Tāpēc radošās darbnīcas dalībnieki devās uz Nacionālo botānisko dārzu, kur pētniece, dārzkopības speciāliste Ludmila Višņevska stāstīja par pasaulē augstākajiem kokiem un kaktusiem. Bērni ieguva ne tikai informāciju un materiālus, bet arī pēc tam izveidoja instalāciju par Nacionālā botāniskā dārza lielāko kaktusu. Nacionālajā botāniskajā dārzā viesojās arī radošās darbnīcas "Papagaiļu raibumi" dalībnieki. lai izpētītu papagaiļu vēsturi. Arī šajā darbnīcā tapa lieli un krāsaini papagaiļi, kuri skatāmi izstādē.

Savukārt radošajā darbnīcā "Mākoņu zirgi", raugoties uz dažādām mākoņu formām, trenējām iztēli. Braucot pa Daugavu ar vikingu kuģi uz Nāves salu pa strēlnieku cīņu vietām, pētījām, kā mākoņi atspoguļojas ūdenī. Pēc tam bērni tos zīmēja un veidoja. Laikā, kad biežāk skatāmies nevis uz augšu vai vērojam apkārtni, bet ieurbjamies savos telefonos, ļoti svarīgi izveidot savu tēlu pasauli, raugoties caur mākoņiem. Tā ir iztēles pasaules aktivizēšana. Nevis aktivizēt savu telefonu, bet iztēli. Tas bija viens no galvenajiem radošās darbnīcas uzdevumiem.

"Rasas krāsu"darbnīcas šovasar apmeklēja teju 70 bērnu ne tikai no Ikšķiles un apkārtējiem novadiem, bet arī no ārvalstīm. Darbnīcās piedalījušies bērni no Amerikas Savienotajām valstīm, Beļģijas, Šveices, Anglijas. Vafeļu darbnīcā līdz ar latviešu bērniem aktīvi darbojās divas māsas no Anglijas – Keitlīna (7 gadi) un Šarlote (6 gadi). "Rasas krāsas" uzmeklēja meiteņu vecmāmiņa, lai mazmeitas apgūtu latviešu valodu un latviešu kultūru, kas mītnes zemē nav iespējams.

Radošās izglītības centra vadītāja Lauma Palmbaha

 

Ieeja: iegādājoties ieejas biļeti botāniskajā dārzā, oranžērijas darba laiks no trešdienas līdz svētdienai, no 9:00 līdz 18:00. 

 

Projekta „Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide” (3DP/3.4.1.3.0/11/IPIA/VARAM/001) finansējuma saņēmējs ir VZI APP "Nacionālais botāniskais dārzs".   

 Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.