• NBD profils Instagram
  • NBD profils Facebook
  • NBD profils Twitter
  • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

Nacionālā botāniskā dārza laboratorijā uzziedējis Latvijā izzudis augs - Alpu kreimule

Nacionālā botāniskā dārza laboratorijā uzziedējis Latvijā izzudis augs - Alpu kreimule

|18.12.2019|

Alpu kreimule (Pinguicula alpina) ir viens no nedaudziem kukaiņēdājiem augiem, kas jebkad bijuši sastopami Latvijas dabā. Laikā, kad atkāpās ledāji un Latvijas teritoriju klāja tundrai līdzīga veģetācija, Alpu kreimules šai zemē jutās lieliski. Klimatam kļūstot siltākam, tās pamazām izzuda, līdz pēdējo patvērumu atrada uz Staburaga klints, zem avotu vēsajiem kritumiem. Līdz ar Staburagu gāja bojā arī pēdējā atradne. Mēģinājums reintroducēt sugu Latvijā, iestādot to uz Raunas staburaga, cieta neveiksmi, un tagad Alpu kreimule ir Latvijai zudusi… vai tomēr nē?

Nacionālā botāniskā dārza Augu ekofizioloģijas laboratorijas speciālisti  sterilos apstākļos ir izlolojuši Alpu kreimules sēklas, kas 2016. gadā iegūtas Igaunijā, Sāremā salā (arī tur šī suga ir diezgan liels retums). Sēklas izdiedzētas stikla traukā, uz īpašas barotnes. Augus ir izdevies veiksmīgi pavairot, un pašlaik Alpu kreimules jau aizņēmušas vairākas kolbas un mēģenes laboratorijas plauktā. Un viens no šiem izmērā niecīgajiem augiem ir uzziedējis! Iespējams, tas ir pirmais Alpu kreimules zieds Latvijā pēc daudzu gadu pārtraukuma. Vai tas varētu modināt cerību, ka šie simpātiskie, mazie kukaiņēdāji reiz atgriezīsies Latvijas floras sarakstos?

Mūsdienās blīvākās Alpu kreimules populācijas koncentrētas Alpos un Skandināvijā. Šo augu labsajūtai ir nepieciešams vēss un mitrs mikroklimats. Kreimules iecienītie biotopi ir mitras augsnes ar avoksnājiem - avotu tuvumā, strautu malās, uz mitrām un slapjām klintīm, uz saldūdens kaļķiežu atsegumiem, purviņos vai alpīnās klinšainās pļavās, vidē ar bāzisku līdz neitrālu pH. Dažreiz Alpu kreimules ir atrastas arī skābā purva augsnē. Apgaismojums var variēt no pusēnainām līdz atklātām, saulainām vietām. Ziemā iztur -10°C. Turklāt P. alpina ir neparasti toleranta pret augsnes sausumu. Pašlaik Botāniskā dārza zinātnieki vēro un pēta kreimules laboratorijas apstākļos. Taču nav izslēgts, ka reiz tām tiks atrasta arī piemērota vieta Latvijas dabā, kur Alpu kreimules varēs ar lipīgajām lapām ķert un sagremot sīkus kukainīšus un priecēt cilvēkus ar gleznajiem ziediņiem.

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.