• NBD profils Instagram
 • NBD profils Facebook
 • NBD profils Twitter
 • NBD barotne

Pasākumu kalendārs

Sekojiet mums Facebook

22.-26. jūnijā – FairWild nedēļa

22.-26. jūnijā – FairWild nedēļa

|13.06.2020|

FairWild nedēļa ir izsludināta ar nolūku pievērst uzmanību tiem savvaļas augiem, kuri tiek plaši izmantoti ikdienā lietojamu produktu ražošanai.

Organizācija FairWild reģistrēta Šveicē 2008. gadā. Tās mērķis ir veicināt savvaļas augu dzīvotņu videi draudzīgu un sociāli taisnīgu izmantošanu, nodrošinot ilgtspējīgu nākotni gan šiem augiem, gan no tiem atkarīgiem cilvēkiem.

FairWild standarti balstās uz godīgas tirdzniecības (Fair Trade) principiem un Starptautiskā ilgtspējīgas savvaļas ārstniecības un aromātisko augu ievākšanas standarta.

Ar šādu zīmi tiek apzīmēta produkcija, kas sertificēta saskaņā ar FairWild standartiem. Mēs ikviens varam atbalstīt savvaļas augu krājumu saglabāšanu, izvēloties produktus, kas apzīmēti ar šo zīmi.

Savvaļas ducis – savvaļā ievākti augi, kas izmantoti ikdienā plaši lietotos produktos.

Šīs komerciāli nozīmīgās sugas bieži tiek ievāktas savvaļā. Pārāk intensīva ievākšana tās var nopietni apdraudēt. To veicina arī neilgtspējīga tirdzniecība. Daudzviet pasaulē šie augi ir daļa no piegādes shēmām, kas veicina sociālo nevienlīdzību.

 1. Vīraks – aromātiskie sveķi, kas tiek plaši lietoti kosmētikas ražošanā. Tiek ievākts no savvaļas Boswellia ģints kokiem galvenokārt Somālijas pussalā.

 2. Šī sviests – tiek iegūts no Vitellaria paradoxa koku riekstiem Āfrikas Sāhelas reģionā un lielos apmēros eksportēts pārtikas (šokolāde) un kosmētikas rūpniecībai.

 3. Nards – ēteriskā eļļa, kas tiek iegūta no Nardostachys jatamansi sakneņiem. Šis lakstaugs aug savvaļā augstkalnu Himalajos. Tiek lietots aromterapijā un kosmētikā, lielākoties Indijā, bet arī Eiropā un Ziemeļamerikā.

 4. Akāciju sveķi (Acacia spp.) - tiek lietoti kā pārtikas produktu stabilizētājs (E414). Ievākti lielākoties no savvaļas kokiem Āfrikas Sāhelas reģionā, bieži vien teritorijās, kuras skarusi militāri konflikti.  

 5. Kanādas hidrastis - (Hydrastis canadensis, angliski goldenseal - “zelta zīmogs”) lakstaugs, kas aug savvaļā Dienvidaustrumu Kanādā un ASV austrumos. Sakņu ekstrakts tiek lietots kā pārtikas piedeva un tautas medicīnā – ka zāles.

 6. Kandelilla – vasks, kuru iegūst no Meksikā augoša lakstauga Euphorbia antisyphilitica. To lieto lielākoties kosmētikas produktos. Suga ir iekļauta CITES konvencijas II pielikumā.

 7. Pygeum – plaši lietots līdzeklis prostatas problēmu ārstēšanai. Tiek iegūts no Āfrikas ķirša Prunus africana mizas. Koks aug mitros mežos Āfrikā un Madagaskarā, suga iekļauta CITES konvencijas II pielikumā.

 8. Argāna eļļa – augstvērtīga eļļa, kas tiek lietota kosmētikā un kulinārijā. Tā tiek iegūta no argana koka Argania spinosa, kurš savvaļā sastopams tikai Marokā.  

 9. Baobaba augļi – tiek ievākti no baobaba Adansonia digitata, plaši izplatīta Āfrikas savannu koka. Augļi tiek reklamēti kā superprodukts un kosmētikas ingredients.

 10. Velna nags – ekstrakts no lēni augoša lakstauga Harpagophytum procumbens, tiek lietots ka pretiekaisuma līdzeklis. Tas aug Dienvidāfrikas sausajos reģionos.

 11. Lakrica – plašos apmēros tirgoti produkti no savvaļā ievāktām Glicyrrhiza spp. saknēm. Daļā no savas izplatības rajoniem lakrica ir apdraudēta.  Tā tiek izmantota tradicionālajā medicīnā, kosmētikā, pārtikā.

 12. Kadiķis –  Eiropā savvaļā ievākta populāra aromātiska ārstniecības auga piemērs (kadiķis gan sastopams arī Āzijā un Ziemeļamerikā). Eiropā rūpnieciska ievākšana savvaļā samazinās, jo cilvēki kļūst arvien vairāk urbanizēti. Tomēr tā joprojām ir svarīgs ienākumu avots dažām vietējām kopienām, it īpaši nacionālām minoritātēm, tādām ka čigāni. Negodīga tirdzniecība noved pie tā, ka ievācēji bieži vien ir nelabvēlīgā pozīcijā. Vēl citi šādu Eiropas sugu piemēri ir lakši (savvaļas ķiploki), timiāns, salvija, raudene (oregano), mežrozīšu augļi, arnika (Arnica montana), melnā plūškoka augļi un ziedi, zilenes, liepziedi un citi - pat pienenes un nātres!

Uzzini vairāk šeit: https://www.fairwild.org/about-us

Šīs mājaslapas pārzinis ir VALSTS ZINĀTNISKAIS INSTITŪTS ATVASINĀTĀ PUBLISKĀ PERSONA "NACIONĀLAIS BOTĀNISKAIS DĀRZS" , kuras pārziņā ir šī mājaslapa, kontaktinformācija: datu.specialists@nbd.gov.lv. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija par mājaslapas veidotajām sīkdatnēm apskatāma šeit. Sīkdatnes šajā mājaslapā var viegli akceptēt vai noraidīt, izvēloties vienu no šīm saitēm.