Zieda valodā!

Bez kategorijas

Nacionālajā botāniskajā dārzā ir sākušas ziedēt Tobira pitosporas. To nelielie krēmbalto ziedu čemuri bagātīgi klāj kuplos krūmus, un reibinošs aromāts piepilda plašo oranžērijas telpu. Dienvidaustrumāzijas kalnu nogāzēs pitosporas savā ziedu valodā nodotu vēstījumu kukaiņiem – apputeksnētājiem par iespēju cienāties ar nektāru un ziedputekšņiem. Bet kāds ir pitosporas vēstījums cilvēku radītajā ziedu valodā – floriogrāfijā? 

Ziedu valodā pausto emociju pavedienus šķetināsim 8. martā romantiskā vakara pasākumā “Zieda valodā”.  Oranžērijā no plkst.18.00 līdz 20.00 notiks pasākums “Zieda valodā!”. Tā laikā ikvienam apmeklētājam būs iespēja

  • Piedalīties radošā aktivitātē “Raksti vēstuli ziedu valodā!”, veidot improvizētu vēstuli ziedu pušķa izskatā un nosūtīt to mīļam… vai ne tik mīļam cilvēkam! 
  • Iepazīt ziedus, kas floriogrāfijā vēstī par mīlestību vai draudzību,  par uzmundrinājumu vai sirsnību, par skumjām vai dusmām.
  • Baudīt romantisku pastaigu izgaismotā oranžērijā.
  • Ļauties saksofonista Gunta Branča muzikālajam valdzinājumam.
  • Iegādāties Nacionālajā botāniskajā dārzā izaudzētu gerberu, lai apliecinātu uzticamu draudzību un mīlestību savas dvēseles radiniekam, draudzenei, sievai, meitai, mammai…

Ziedu pušķa vēstules radīšana jeb FLORIOGRĀFIJA

Daļa no topošā vides izglītības centra “Botania” ekspozīcijas ir vesltīta ziedu stāstiem, tostarp arī stāstam par ziedu valodu jeb floriogrāfiju. Plānotajā interaktīvajā stendā apmeklētājiem būs iespēja radīt digitālu ziedu pušķi ar savu izvēlēto vēstījumu un iepazīties ar ziedu valodas vēsturi.

Viktorijas laikmeta ziedu valoda bija kas līdzīgs mūsdienu emoji valodai. Ar ziedu pušķu palīdzību tika nodoti šifrēti ziņojumi par jūtām, kuras nevarēja vai nedrīkstēja paust skaļi. Katram ziedam bija sava simboliskā nozīme, un atkarībā no tā, kurš zieds tika dāvināts un kādā kontekstā, tas varēja izpausties kā vēstījums, mīlestības apliecinājums vai pat brīdinājums. Lai to veiktu, pirmkārt, ziedus vajadzēja pazīt. Otrkārt, daudzi no simtiem augu, kas bija iekļauti floriogrāfijas vārdnīcās, skarbajā Eiropas klimatā nemaz neauga, tātad, lai korekti ievērotu ziedu vēstījumu etiķeti, bija nepieciešama liela un dārga lieta – ziemas dārzs. Tam visam par spīti, 20. gadsimtā ziedu vēstījumi bija ārkārtīgi populāri. Ziedu valoda tika izmantota ne vien dāvinot puķu pušķus, bet arī atspoguļojās literatūrā, tēlotājmākslā un glezniecībā.

Vides izglītības un informācijas centra “Botania” izveide Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī tiek veikta Kohēzijas fonda līdzfinansēta projekta “Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālas nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru” ietvaros.

Projekta Nr. 5.4.2.2/17/I/002 “Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālas nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru” mērķis ir valsts vides monitoringa un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības vides pārvaldībā veicināšana, pilnveidojot par valsts vides monitoringu un kontroli atbildīgo iestāžu un nacionālas nozīmes vides izglītības un informācijas centru tehnisko nodrošinājumu, kā arī īstenojot sabiedrības iesaistes pasākumus.